Skip to main content

Jan Bednarczyk

Gość – prelegent Stałej Konferencji MABPZ

Ks prof. dr hab. Jan Bednarczyk

Ks. prof. dr. hab. Jan Bednarczyk urodził się 31/8/1947 r w Toporzysku koło Jordanowa, gdzie ukończył szkołę podstawową. Egzamin dojrzałości złożył w Liceum Ogólnokształcącym w Jordanowie, w roku 1965. Jako alumn Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego podjął studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, które ukończył ze stopniem ma­gistra teologii.

W 1971 r. został wyświęcony na kapłana archidiecezji krakowskiej przez kard. Karola Wojtyłę, na którego polecenie, w latach 1971-1978. pracował w cha­rakterze wikariusza w parafiach w Sieprawiu, lnwałdzie i Krakowie. Natomiast od roku 1979 do 1984 pełnił funkcje duszpasterskie zlecone mu przez kard. Fran­ciszka Macharskiego w parafiach: Żywiec, Zielonki i Kraków.

Od 1984 r. pracownik – bibliotekarz Papieskiej Akademii Teologicznej w Rzymie.

Od 1989 r do 20212 r. Dyrektor Biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie

Członek wielu komisji, towarzystw naukowych, rad dyrektorów i fun­dacji. W okresie zarządzania Biblioteką Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II brał udział w konferencjach naukowych, krajowych i zagranicznych, sympozjach i spotkaniach w kraju i zagranicą (m. in. w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Wroc­ławiu, Olsztynie, Białymstoku, Opolu, Rzymie, Strasburgu, Paryżu, Lille, Kolonii, Montpellier), podczas których wygłaszał referaty, komunika­ty, brał udział w dyskusjach, a także przewodniczył obradom.

Gość – prelegent Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.


ŹRÓDŁO: Text na podstawie biogramu ks prof Jana Bednarczyka autorstwa Danuty Grudak →

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika