Skip to main content

Ks. Jan Bukowicz

Gość – prelegent Stałej Konferencji MABPZ

Ks. Jan Bukowicz

Śp. ks. Jan Bukowicz MIC, ur. 20/10/1924 r. w Moskulach Nowych, k. Zgierza. W 1947 r. ukończył gimnazjum księży Marianów w Warszawie na Bielanach. W latach 1945-1947 rozpoczął nowicjat w Skórcu, Śluby wieczyste złożył w Licheniu w 1949 r. W latach 1949-1954 odbył studia seminaryjne w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym Księży Marianów w Warszawie na Bielanach. Święcenia przezbiteratu przyjął w 1954 r. Absolwent wydziału teologii w seminarium duchownym we Włocławku oraz wydziału prawa kanonicznego KUL, gdzie uzyskał stopień doktora prawa.

W latach 1960-1964, z nominacji przełożonego generalnego, pełnił obowiązki sekretarza prowincjalnego. W roku 1964 otrzymał nominację na wicepostulatora procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Stanisława Papczyńskiego oraz o. Kazimierza Wyszyńskiego. W roku 1966 został powołany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, na obrońcę węzła małżeńskiego przy Sądzie Metropolitalnym w Warszawie.

Członek Komisji Episkopatu ds. reformy Kodeksu Prawa Kanonicznego, kurator Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, postulat generalny w Rzymie. Pracownik Sądu Metropolitalnego w Warszawie, przewodniczący Mariańskiego Instytutu Historycznego.

Gość i prelegent na Sesjach Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.

Zmarł 3/01/2012 r. w Żyrardowie.

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika