Skip to main content

Henryk Bukowski

Powstaniec styczniowy, przedsiebiorca, antykwariusz, filantrop.
Jeden z współtwórców Muzeum Polskiego w Rapperswilu

Henryk Bukowski

Urodzony 6 stycznia 1839 roku we wsi Kaukle na Litwie. W czasie powstania uczestniczył w walkach pod Mackiewiczem oraz Popielanami. Po jego stłumieniu zagrożony aresztowaniem przedarł się do Sztokholmu, gdzie po paru latach założył duży antykwariat „Bukowskis konstkandel“, który do dzisiaj uchodzi za najpoważniejszą firmę tego rodzaju w Szwecji.

Henryk Bukowski od dzieciństwa miał pociąg do zbierania starożytności. Przyjąwszy miejsce praktykanta u sławnego antykwariusza Christiana Hammera, oddał się ulubionym studiom archeologicznym i zaczął zbierać polskie pamiątki. Wkrótce otworzył swój własny zakład antykwarski, który przyniósł mu niesłychany rozgłos i powodzenie w najbardziej wpływowych sferach życia publicznego oraz u samego króla Szwecji.

Jest wymieniany, jako jeden z współtwórców Muzeum w Rapperswilu, który obok założyciela Wł. hr Platera, I. Kraszewskiego i A. Gillera nieprzerwanie zasilał zbiory rapperswilskie zakupionymi w Szwecji polskimi pamiątkami.

Wraz z Krystynem Ostrowskim założył fundusz stypendialny. Wpłacane przez Bukowskiego środki umożliwiały pobieranie nauki polskiej młodzieży kształcącej się za granicą. Był także fundatorem albumów pamiątkowych i wydawnictw emigracyjnych.

W ostatnich latach życia najważniejszą troską H. Bukowskiego było ostateczne uporządkowanie spraw Muzeum Polskiego. Zaprowadzenie ścisłej kontroli funduszów muzealnych i stypendialnych, aby im w przyszłości nie groziło żadne niebezpieczeństwo.

Zmarł w Sztokholmie 11 marca 1900 roku. Na żądanie mieszkających zagranicą rodaków podjęto decyzję o przewiezieniu zwłok do Rappeswilu i pochowania obok hr Władysława Platera założyciela Muzeum, na podwórcu zamku.

Henryk Bukowski (1839 - 1900).

Postaci
z tej samej instytucji



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika