Skip to main content

Rafał Habielski

Profesor nauk humanistycznych, historyk i prasoznawca | Gość – prelegent Stałej Konferencji MABPZ

Rafał Habielski

Rafał Artur Habielski (ur. 5 czerwca 1957 w Warszawie – profesor nauk humanistycznych, prasoznawca, historyk o specjalności historia najnowsza, historia prasy polskiej. Członek Polskiej Akademii Umiejętności (Komisja do Badań Diaspory Polskiej).

Studia historyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim w 1982, broniąc pracy Wizje Polski w prasie polskiej emigracji politycznej w Wielkiej Brytanii 1945-1956 napisanej pod kierunkiem Jerzego Myślińskiego. Przewód doktorski przeprowadził w 1988 (W kręgu "Wiadomości" 1940-1981. Emigracyjne horyzonty i dylematy), a habilitacyjny w 2001 (Życie społeczne i kulturalne emigracji). Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN, Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa w Warszawie. Prowadzi również wykłady w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z historii Polski XX wieku i historii prasy. Specjalizuje się w dziejach polskiej emigracji po drugiej wojnie światowej. Profesorem zwyczajnym został w 2011 roku, nominację profesorską otrzymał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W 2001 otrzymał Nagrodę im. Jerzego Giedroycia za książkę Życie społeczne i kulturalne emigracji.

Członek Rady Programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Gość – prelegent na poszczególnych sesjach Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.

TEXT: pl.wikipedia.org/Habielski

FOTO: By Mariusz Kubik - Praca własna

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika