Skip to main content

Kazimierz Dopierała

Polski historyk, prof. dr hab. nauk historycznych | GOŚĆ – PRELEGENT STAŁEJ KONFERENCJI MABPZ

Prof. Kazimierz Dopierała

Prof. Kazimierz Dopierała – (ur. 1944) – polski historyk, prof. dr hab. nauk historycznych.

Ukończył liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a następnie podjął studia historyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył je w 1967, stopień magistra uzyskał na podstawie pracy: Stosunki polsko-tureckie w latach 1515-1526.

W 1973 obronił pracę doktorską pt. Stosunki polsko-tureckie w latach 1576-1586 (promotor prof. Janusz Pajewski). Tytuł doktora habilitowanego uzyskał w 1986 na podstawie rozprawy Emigracja polska w Turcji w XIX i XX wieku. W 1997 otrzymał tytuł profesorski.

W latach 1967-1973 pracował w Archiwum Polskiej Akademii Nauk, a następnie przeszedł do Zakładu Badań Narodowościowych PAN. W latach 1990-2009 pracował w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Kierował tam Zakładem Historii i Stosunków Międzynarodowych XIX i początków XX wieku. Od 2009 do 2014 pracował w uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Instytucie Kultury Europejskiej, będąc kierownikiem Zakładu Kultury Zachodnio Europejskiej. Następnie do 2019 pracował W Wyższej Szkole Bezpieczeństwa, prowadząc wykłady w Poznaniu i w Bartoszycach. Pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komitetu Badań nad Migracjami Ludności i Polonią PAN.

Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej i Fundacji im. Margrabiny J. S. Umiastowskiej oraz Polonia Aid Foundation Trust. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół stosunków polsko-tureckich, polskiej emigracji w Turcji, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Autor ponad 200 artykułów w czasopismach polskich i obcych. Był promotorem 6 prac doktorskich.

TEKST: Wikipedia →

FOTO: © Stowarzyszenie APAJTE →

Gość – prelegent na poszczególnych sesjach Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika