Skip to main content

Ignacy Domeyko

Najwybitniejszy Polak w historii nauki i kultury Ameryki Południowej.
Patron Biblioteki Polskiej w Buenos Aires.

Ignacy Domeyko

Na patrona Biblioteki został wybrany Ignacy Domeyko (1802-1899), bezsprzecznie najwybitniejszy Polak w historii nauki i kultury Ameryki Południowej. Przyjaciel Mickiewicza, filomata, uczestnik Powstania Listopadowego, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filozofii, geolog, mineralog, meteorolog, badacz Ameryki Południowej, przyczynił się do rozwoju oświaty i pobudzenia ruchu intelektualnego i kulturalnego w Chile. Był wykładowcą w wyższych szkołach tego kraju oraz rektorem unowocześnionego przez siebie uniwersytetu.

Droga Ignacego Domeyki do Chile wiodła przez Argentynę: po krótkim pobycie w Buenos Aires, 29 kwietnia 1838 roku udał się konno poprzez pampę do Mendozy i dalej, do stolicy Chile. Barwny opis podróży zawarł w swoich pamiętnikach. Są to prawdopodobnie najstarsze opisy Argentyny w języku polskim. 26 kwietnia 1838 r. tak zanotował: "Buenos Aires jest rozległe, porządnie zbudowane, mające już wejrzenie stolicy. Proste, szerokie, w kąt prosty krzyżujące się ulice, jak po wszystkich hiszpańskich w Ameryce miastach. Rynek duży, na którym z trzech stron kramy pod kolumnami, policja, ratusz etc., a z czwartej kościół katedralny z ogromnym portykiem architektury greckiej".

Postaci
z tej samej instytucji



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika