Skip to main content

Krzysztof Dybciak

Polski krytyk literacki i teoretyk literatury, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego | Gość – prelegent Stałej Konferencji MABPZ

Krzysztof Dybciak

Prof. Krzysztof Dybciak, polski krytyk literacki i teoretyk literatury, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego 

Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, który ukończył w 1971, następnie pracował w Instytucie Badań Literackich PAN, gdzie doktoryzował się w 1980. W latach 1985-2000 pracował na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL (habilitacja w 1986, stanowisko profesora 1992), od roku 2000 kieruje Katedrą Literatury XX Wieku w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w 2007 tytuł profesora zwyczajnego.

Był w składzie redakcji lub kolegiów redakcyjnych czasopism: “Teksty. Dwumiesięcznik IBL i KNoLP PAN”, “Roczniki Humanistyczne KUL”, “Ethos. Kwartalnik”, “Arka. Literatura-Historia-Polityka”, “Arcana. Kultura. Historia. Polityka”, “Topos. Dwumiesięcznik Literacki”.

Jest laureatem Nagrody Kościelskich (1981), Nagrody Fundacji POLCUL (1987), stypendium Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu (1994), rektora UKSW (2003), Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka (2013), Nagrody Grand Prix im. Witolda Hulewicza za rok 2021.

Zasiadł w kapitule Nagrody im. Jacka Maziarskiego i Nagrody im. Józefa Mackiewicza.

Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Towarzystwa Naukowego KUL., Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Andrzeju Dudzie. Został członkiem Warszawskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w przedterminowych wyborach prezydenckich w 2010 oraz Komitetu Poparcia Kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2015.

W 2018 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Laureat Nagrody Grand Prix im. Witolda Hulewicza za rok 2021.

Gość – prelegent na poszczególnych sesjach Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.

TEXT: Wikipedia →

FOTO: Nowynapis.eu/autor/krzysztof-dybciak

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika