Skip to main content

Agata Kalinowska - Bouvy

Tłumaczka, publicystka, poetka, konserwator dzieł sztuki - Gość stałej Konferencji MABPZ

Agata Kalinowska - Bouvy

Agata Kalinowska-Bouvy. Ur. 28 stycznia 1963 roku w Warszawie.

W 1984 r. wyemigrowała do Francji, rezygnując dla otrzymania paszportu ze studiów na Uniwersytecie Warszawskim (romanistyka). Skończyła z wyróżnieniem Ecole Internationale de Langue et de Civilisation Française w Paryżu (język i kultura francuska) (1985), a w 1986 r. uzyskała dyplom techniczny w Ecole Supérieure de Tourisme EST-ESM w Paryżu (turystyka).

W latach 1984-89 pracowała w pracowni plastycznej Max le Verrier w Paryżu (konserwacja brązów i dzieł sztuki z odlewów artystycznych), będąc jednocześnie stażystką rzeźbiarza-metaloplastyka François Meulin pod Paryżem; potem jako  jako kierownik Pracowni Sztuki Stosowanej w Opio (1989-90).

Od 1990 r. pracuje jako tłumacz (własne biuro od 2004 r.) Obecnie współpracuje Institut de Recherches Biographiques w Vaudricourt (Francja).

Od 2004 r. członkek Kapituły Nagrody Honorowej konkursu literackiego Fundacji Młodej Polonii, od 2006 członek Jury tego konkursu. Także od tego roku członek do Honorowego Komitetu Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2006” organizowanego przez Akademię Polonijną w Częstochowie i Fundację Polska – Europa – Polonia z Warszawy oraz Światowe Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturalnego Polonii w Częstochowie oraz do Honorowego Patronatu Poloniady organizowanego przez Fundację Młodej Polonii w Warszawie.

Od połowy lat dziewięćdziesiątych związała się z działalnością polonijną i społeczną. Przez wiele lat była prezesem Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie – A.P.A.J.T.E. Jest pomysłodawcą i organizatorem: od 2000 r corocznego Salonu Książki Polonijnej, od 2003 r wędrownej Wystawy „Prasa Polonijna na świecie – wczoraj i dziś”. Była członkiem: Polskiego Komitetu Organizacji ds. Unifikacji Neologizmów Terminologicznych i Międzynarodowej Federacji Banków Terminologii (ONZ) 1994-2000.

Obecnie należy do szeregu stowarzyszeń, w tym: Towarzystwa Marii Konopnickiej w Warszawie (honorowy), Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, w Londynie, Syndicat des Jounalistes de la Presse Périodique (SJPP )w Paryżu, Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu.

W 1999 r. wygłoszony został jej referat na 21. Sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (z ramienia Zakładu Biografistyki Polonijnej w Paryżu).

 

ŹRÓDŁO: ZPPNO.ORG →

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucji



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika