Skip to main content

Ks. infułat Franciszek Mączyński

Rektor Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie.

Ks. infułat Franciszek Mączyński

Ksiądz infułat Franciszek Mączyński(ur. 2 X 1901 r. w Pacynie, zm. 17 X 1998 r. w Rzymie). Święcenia kapłańskie przyjął w 1926 r. W 1930 r. ukończył studia z zakresu nauk biblijnych na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie II wojny światowej był więziony w obozach koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau. Przyczynił się do powstania Gimnazjum przy II Korpusie Wojska Polskiego w Trani w 1945 r. W latach 1946–1958 był ojcem duchownym Papieskiego Instytutu Polskiego i Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie. Współpracował z sekcją polskią Radia Watykańskiego w latach 1947–1958. Przez prawie czterdzieści lat piastował stanowisko rektora Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie, a w latach 1968–1998 konsultora Kongregacji Zakonów. W 1968 r. został infułatem, a od 1973 r. był kanonikiem honorowym Bazyliki św. Piotra w Rzymie. W ostatnich latach życia część swych zbiorów przekazał do Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie. Humanista, znawca sztuki i kolekcjoner.

Fot. źródło: www.geni.com

Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika