Skip to main content

Muzeum Polskie w Ameryce

Referat wygłoszony na XI sesji Stałej Konfrencji MABPZ

Muzeum Polskie w Ameryce

Referat wygłoszony na XI sesji Stałej Konfrencji MABPZ
Zarys historyczny

Początki Muzeum Polskiego w Chicago sięgają powstania w 1912 r. archiwum i biblioteki Zjednoczenia Polskiego Rzym­sko-Katolickiego w Ameryce. Założycielem tego archiwum i biblioteki był Mieczysław Haiman (1888-1949), historyk, badacz dziejów emigracji polskiej w Ameryce, publicysta i poeta. Te zaczątki przeszły w skład otwartego w 1935 r. Muzeum i Archiwum Polskiego w Chicago pod kierownictwem Mieczysława Haimana. Około 2/3 eksponatów dzisiejszego Muzeum pochodzi z ekspozycji polskiej na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. W związku z wybuchem wojny przywiezione do Ameryki obiekty, przedstawiające polski dorobek kulturalny, nie mogły powrócić do kraju. Ocalone w ten sposób, wzbogaciły chicagowskie Muzeum Polskie.

Muzeum ma bowiem zarówno prezentować bogactwo kultury polskiej, jak i proces jej przenikania na teren amerykański. Szcze­gólnie cenne są dwa pokoje specjalnie poświęcone Tadeuszowi Kościuszce i Ignacemu Paderewskiemu, w których znajdują się liczne pamiątki i autografy.

Piękna galeria sztuki prezentuje około 400 obrazów malarzy polskich, z Wojciechem Kossakiem na czele. Ponadto Muzeum dysponuje bogatymi zbiorami marynistyki, militariów, sztuki ludo­wej oraz monet.

Archiwum i biblioteka

Wiadomości o Polsce można pogłębić w archiwum i bibliotece. Zgromadzonych jest ponad 30 000 tomów dzieł autorów polskich i polsko-amerykańskich oraz liczne starodruki, dokumenty, mapy i

fotografie. Poza tym w bibliotece dostępnych jest ponad 2 000 tytułów polskich i polsko-amerykańskich periodyków.

Muzeum Polskie w Chicago urządza regularnie wystawy zmien­ne o szerokim wachlarzu tematów, poruszając zarówno kwestie historyczne (wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu), jak i sprawy bieżące (wystawa o „Solidarności" lub o polskiej prasie emigracyjnej). Większość poświęcona jest współczesnej sztuce polskiej, a bogate, barwnie ilustrowane katalogi udzielają niezbęd­nych informacji (w języku angielskim, lub też dwujęzyczne).

Muzeum Polskie organizuje też koncerty muzyki klasycznej, odczyty i prezentacje szczególnie wartościowych polskich filmów.

Tagi

Więcej o Autorze (Autorach)

0raz Pozostałe Publikacje tego Autora (ów)

Nina Kozłowska

Oczekujemy na biogram.

Copyrights

COPYRIGHTS©: STAŁA KONFERENCJA MUZEÓW, ARCHIWÓW I BIBLIOTEK POLSKICH NA ZACHODZIE
CAŁOŚĆ LUB POSZCZEGÓLNE FRAGMENTY POWYŻSZEGO TEKSTU MOGĄ ZOSTAĆ UŻYTE BEZPŁATNIE PRZEZ OSOBY TRZECIE, POD WARUNKIEM PODANIA AUTORA, TYTUŁU I ŹRÓDŁA POCHODZENIA. AUTOR NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEZGODNE Z PRAWEM UŻYCIE POWYŻSZEGO TEKSTU (LUB JEGO FRAGMENTÓW) PRZEZ OSOBY TRZECIE.

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika