Muzeum Polskie w Ameryce
Muzeum Polskie w Ameryce
Zarys historyczny
Początki Muzeum Polskiego w Chicago sięgają powstania w 1912 r. archiwum i biblioteki Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce. Założycielem tego archiwum i biblioteki był Mieczysław Haiman (1888-1949), historyk, badacz dziejów emigracji polskiej w Ameryce, publicysta i poeta. Te zaczątki przeszły w skład otwartego w 1935 r. Muzeum i Archiwum Polskiego w Chicago pod kierownictwem Mieczysława Haimana. Około 2/3 eksponatów dzisiejszego Muzeum pochodzi z ekspozycji polskiej na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. W związku z wybuchem wojny przywiezione do Ameryki obiekty, przedstawiające polski dorobek kulturalny, nie mogły powrócić do kraju. Ocalone w ten sposób, wzbogaciły chicagowskie Muzeum Polskie.
Muzeum ma bowiem zarówno prezentować bogactwo kultury polskiej, jak i proces jej przenikania na teren amerykański. Szczególnie cenne są dwa pokoje specjalnie poświęcone Tadeuszowi Kościuszce i Ignacemu Paderewskiemu, w których znajdują się liczne pamiątki i autografy.
Piękna galeria sztuki prezentuje około 400 obrazów malarzy polskich, z Wojciechem Kossakiem na czele. Ponadto Muzeum dysponuje bogatymi zbiorami marynistyki, militariów, sztuki ludowej oraz monet.
Archiwum i biblioteka
Wiadomości o Polsce można pogłębić w archiwum i bibliotece. Zgromadzonych jest ponad 30 000 tomów dzieł autorów polskich i polsko-amerykańskich oraz liczne starodruki, dokumenty, mapy i
fotografie. Poza tym w bibliotece dostępnych jest ponad 2 000 tytułów polskich i polsko-amerykańskich periodyków.
Muzeum Polskie w Chicago urządza regularnie wystawy zmienne o szerokim wachlarzu tematów, poruszając zarówno kwestie historyczne (wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu), jak i sprawy bieżące (wystawa o „Solidarności" lub o polskiej prasie emigracyjnej). Większość poświęcona jest współczesnej sztuce polskiej, a bogate, barwnie ilustrowane katalogi udzielają niezbędnych informacji (w języku angielskim, lub też dwujęzyczne).
Muzeum Polskie organizuje też koncerty muzyki klasycznej, odczyty i prezentacje szczególnie wartościowych polskich filmów.
Tagi
-
PUBL.: 03/10/2019
-
AKTU.: 08/11/2023
Więcej o Autorze (Autorach)
0raz Pozostałe Publikacje tego Autora (ów)
Copyrights
COPYRIGHTS©: STAŁA KONFERENCJA MUZEÓW, ARCHIWÓW I BIBLIOTEK POLSKICH NA ZACHODZIE
CAŁOŚĆ LUB POSZCZEGÓLNE FRAGMENTY POWYŻSZEGO TEKSTU MOGĄ ZOSTAĆ UŻYTE BEZPŁATNIE PRZEZ OSOBY TRZECIE, POD WARUNKIEM PODANIA AUTORA, TYTUŁU I ŹRÓDŁA POCHODZENIA. AUTOR NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEZGODNE Z PRAWEM UŻYCIE POWYŻSZEGO TEKSTU (LUB JEGO FRAGMENTÓW) PRZEZ OSOBY TRZECIE.