Skip to main content

Jan M. Lorys

Historyk, wieloletni dyrektor (były) i pracownik Muzeum Polskiego w Ameryce

Jan M. Lorys

Jan M. Lorys. Historyk, wieloletni pracownik Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago. (Polish Museum of America, Chicago, USA)

W roku 1971 ukończył Uniwersytet Illinois w Chicago broniąc licencjat z dzidziny nauk politycznych. W 1996 r. uzyskał, także na tym uniwersytecie, tytuł magistra historii.

W latach 1992 – 1996 wykładał na CPS (Chicago Public Schools) jako nauczyciel dwujęzyczny.

Jest scenarzystą i współproducentem filmu Kazimierz Pułaski (Casimir Pulaski).

W okresie od czerwca 1996 do lutego 2014 r. pełnił funkcję dyrektora Polskiego Muzeum w Ameryce (PMA).

Odegrał też znaczącą rolę jako członek Komitetu Kierowniczego (Steering Committee) w procesie kształtowania Sojuszu na rzecz Kultury miasta Chicago (Chicago Cultural Alliance) – partnerstwa blisko 20 etnicznych muzeów i instytucji kultury.

Jan M. Lorys zainicjował także niezwykle owocną współpracę Polskiego Muzeum w Ameryce z instytucjami kultury w Polsce i rządem Rzeczpospolitej, która trwa i rozwija się do dzisiaj.

Od 2014 r. jako historyk PMA, koncentruje swoje wysiłki na prowadzeniu badań naukowych oraz na konferencjach i sympozjach w których uczestniczy. Odpowiedzialny jest także za zbiory muzealne PMA.

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika