Skip to main content

22

Sesja Stałej Konferencji MABPZ

XXII - 22. Sesja Stalej Konferencji MABPZ
XXII
2000
Paryż,
08 sierpień 2000 → 10 wrzesień 2000
Inwentaryzacja kolekcji artystycznych

Sesja | Obrady


Głównym tematem dyskusji na XXII Sesji, zgodnie z przyjętymi przed rokiem ustaleniami, była przyszłość instytucji członkowskich. Niestety protokół sesji zawiera jedynie tylko informację o dyskusji:

„Po południu rozwinęła się bardzo ciekawa dyskusja nad oficjalnym tematem XXII Sesji: Jaka przyszłość dla instytucji członkowskich? Wzięto przede wszystkim pod uwagę dwie kwestie:

  1. Aktualnej oraz przyszłej współpracy między muzeami, archiwami i bibliotekami polskimi na Zachodzie, zrzeszonymi w ramach Stałej Konferencji;
  2. Planów kooperacji między instytucjami zachodnimi i oficjalnymi instytucjami na terenie Polski. Omówiono również aspekt ewentualnych perspektyw współpracy Stałej Konferencji — jako ogólnego ciała — z indywidualnymi instytucjami polskimi, np. z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych.

Dyskutowano nt. roli instytucji MAB, potencjalnych adresatów i odbiorców ich działalności: Starej emigracji politycznej? Nowej emigracji ekonomicznej? Czy szerszej publiczności przyjeżdżającej z Polski? Poza tym, jak wykorzystać nową technologię (informatyka, Internet), nie zapominając jednak o naszych skromnych możliwościach finansowych?

W ramach tegorocznego zagadnienia [...] Janusz Morkowski z Muzeum Polskiego w Rapperswilu wygłosił zwięzły referat: O instytucjach Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie — doświadczenia i perspektywy na przyszłość, wcześniej wygłoszony 25/05/1999 r. w Senacie RP w Warszawie*.

Po dyskusji członkowie instytucji obecni na sesji [...] wysłuchali [...] koncertu fortepianowego[...]”.

LISTA REFERATÓW | PUBLIKACJI


CZYTAJ | POBIERZ (opublikowane online) z sesji: 2000 - XXII

LP

Autor(zy)

Tytuł referatu

Publikacja online

1

Zdzisław Jagodziński

Kwestia ujawniania materiałów zastrzeżonych w dziale rękopisów bibliotecznych.

X

2

Kazimierz Stachurski

0 drugim Muzeum Polskim w Rapperswilu w latach 1936-1952 — czyli kilka pouczających nauk i przestróg płynących z tej historii.

X

3

Anna Czarnocka

Ostatnie publikacje Biblioteki Polskiej w Paryżu Akta Towarzystwa Historyczno- Literackiego t.4 i 5 oraz t.6 Katalogu rękopisów Biblioteki Polskiej.

X

4

Robert Danieluk

Cenne zbiory ks. J. Langmana

X

5

Janusz Morkowski

Historia Polski na muszli ryta — czyli o kameach podarowanych Muzeum Narodowemu Polskiemu w Rapperswilu w 1878 r. przez Henrykę hr. Dzieduszycką z Florencji.

X

6

Marek Prokop

Ostatnie publikacje Biblioteki Polskiej w Paryżu Akta Towarzystwa Historyczno- Literackiego t.4 i 5 oraz t.6 Katalogu rękopisów Biblioteki Polskiej

X

7

Ewa Rutkowska

Mickiewicz i jego krąg — katalog archiwum Paryskiej Biblioteki Polskiej.

X

8

Aleksander Szkuta

Co pisał głównie „Izraelita”, wydawany w Warszawie w latach 1867-1901, o sprawach religii i oświaty

X

9

Jan Zieliński

Nie-Boska Komedia Krasińskiego dla Francuzów

X

10

Daria Nałęcz

Idea współpracy między Stałą Konferencją Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie a Radą Dziedzictwa Archiwalnego i Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych

X

Publikacje & Aktualności


Publikacje

Aktualności

Organizatorzy


Uczestnicy


POZOSTAŁE SESJE w TYM KRAJU


2018
2009
2005
1997
1988
1984
1981

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika