Skip to main content

Marek Zieliński

Dr chemii PAN, przedsiębiorca, informatyk.
Członek władz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Od 2009 do 2019 wice-prezes IJPA.

Dr Marek Zieliński

Dr Marek Zieliński ukończył Politechnikę Łódzką, otrzymał doktorat w Centrum Badań Molekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi, oraz kontynuował studia po-doktoranckie w New York University. Autor 30 publikacji i 50 prezentacji w dziedzinie fizyki polimerów i 5 publikacji w dziedzinie humanistyki cyfrowej.

Aktywny w ruchu “Solidarności”, współzałożyciel i redaktor czasopism “Poglądy” w Łodzi i “Pigułki” w USA. Przyjechał do USA w listopadzie 1981, od początku pobytu działał w Instytucie Piłsudskiego w Ameryce. Pracę w dziale informatyki rozpoczął w 1993, stworzył jedną z pierwszych firm dostarczających dostęp do Internetu w Polsce “Publiczny Dostęp do Internetu”, PDI). Pracował jako architekt oprogramowania dla wydawnictw takich jak New York Times i Boston Globe.

Od roku 2002 we władzach Instytutu Piłsudskiego a od 2009 roku wiceprezes, zajmuje się digitalizacją zasobów archiwalnych i innymi projektami z dziedziny Humanistyki Cyfrowej.

Dr Marek Zieliński zmarł w listopadzie 2019 r.

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika