Skip to main content

Andrzej Dobrzyński

Dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie (obecny, od 2010 r.)

ks. Andrzej Dobrzyński

Urodzony 10 stycznia 1968 r. w Krakowie. W 1993 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie. Po święceniach w latach 1993-1995 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu i jako katecheta w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego. W 1995 r. rozpoczął studia licencjacko-doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie a w 1999 uzyskał stopień doktora nauk teologicznych, przedstawiając pracę "La pneumatología en la ecclesiología ecuménica del cardenal Yves Congar". W czasie pobytu w Hiszpanii pełnił posługę kapelana górników polskich pracujących w regionie Asturia. W latach 1999-2000 był wikariuszem w parafii St. Georges w Worcester w Anglii. W latach 2000-2004 pełnił funkcję wychowawcy w Wyższym Seminarium Archidiecezji Krakowskiej, a także rozpoczął pracę wykładowcy na Papieskiej Akademii Teologicznej w Katedrze Ekumenizmu. W 2004 został duszpasterzem i spowiednikiem w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

W latach 2007-2010 kierował sekcją studium Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie a od 2010 r. pełni funkcję dyrektora tej instytucji. Był zaangażowany w organizacje międzynarodowych konferencji i sympozjów naukowych poświęconych nauczaniu Papieża-Polaka (Rzym, Lugano, Paryż, Kraków).

Jest autorem książki "Kapłaństwo może być piękne. Twórcza moc ośmiu błogosławieństw" (2016) oraz redaktorem wydawanych przez Fundację-Ośrodek Pontyfikatu tekstów źródłowych K. Wojtyły-JPII, oraz materiałów pokonferencyjnych publikowanych w również w języku włoskim, francuskim, hiszpańskim i angielskim. Są to m. in.: K. Wojtyła, "Kościół w tajemnicy odkupienia, Interpretacja Vaticanum II" (2012); K. Wojtyła, "Odnowa Kościoła i świata. Refleksje soborowe" (2014); K. Wojtyła, "Vaticanum II: czas twórczego myślenia. Wypowiedzi soborowe" (2014); K. Wojtyła, "Ewangelia a sztuka. Rekolekcje dla artystów" (2016); Jan Paweł II, "Nie ustawajcie w tym dobrym dziele. Przemówienia papieskie do Fundacji Jana Pawła II" (2016); K. Wojtyła, "Il rinnovamento della Chiesa e del mondo. Riflessioni sul Vaticano II: 1962-1966" (2014), K. Wojtyła, "Un pastor al servicio del Concilio", (2014); K. Wojtyła, "El Evangelio y el arte. Ejercicios espirituales para artistas", (2014); "Jean-Paul II. Une pensée actuelle pour l’homme, l’éducation et la culture" (2014); "Christ – Church – Mankind. The spirit of Vatican II according to Pope John Paul II" (2012).

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucji



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika