Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino

Tekst ze strony Fundacji Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech

Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino (MABPZ)
SESJA: 36
WIĘCEJ PUBL. Z SESJI: 2014 - XXXVI
WIĘCEJ PUBL. Z TEJ INSTYTUCJI: Fundacja Rzymska im. J. Z. Umiastowskiej
← WSTECZ

Historia

Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino powstało z inicjatywy Związku Polaków we Włoszech przy współudziale Ambasady RP w Rzymie, aby uczcić pamięć poległych i rozpowszechnić wiedzę o dramatycznej i powszechnie nieznanej historii tej niezwykłej formacji wojskowej. Projekt budynku powstał w pracowni architekta Pietro Rogacienia - syna żołnierza 2. Korpusu i budowniczego Cmentarza Polskiego na Monte Cassino. Muzeum mieści stałą wystawę obrazującą dzieje 2. Korpusu -począwszy od deportacji Polaków na Syberię, proces formowania armii generała Andersa, poprzez przejście przez Bliski Wschód, wreszcie kampanię włoską i losy żołnierzy po zakończeniu wojny. Autorami scenariusza wystawy są prof. Krystyna Jaworska, której rodzice walczyli w 2. Korpusie i Paweł Morawski. Inauguracja muzeum odbyła się 17 maja 2014 r. w ramach uroczystych obchodów 70. rocznicy o Bitwy o Monte Cassino. W uroczystościach uczestniczyło wieli znamienitych gości, w tym m.in. Premier RP Donald Tusk, pani Anna Maria Anders - córka gen. Władysława Andersa, pani Karolina Kaczorowska -wdowa po ostatnim Prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, weterani i uczestnicy walk o Monte Cassino, polscy harcerze.

Fundusze

Muzeum powstało dzięki wysiłkowi wielu osób i instytucji, fundacji i stowarzyszeń, którzy rozumiejąc symboliczny wymiar Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino, pragnęli stworzyć ośrodek kultywujący pamięć i opowiadający historię odysei armii gen. Andersa, która stoczyła zwycięską walkę w jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Tablica z na­zwiskami największych sponsorów budowy Muzeum znajduje się u jego wejścia. Opieką nad muzeum i zapewnieniem codziennego jego funkcjonowania zajmuje się specjalnie powołana przez Związek Polaków we Włoszech Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech.

Fundacja ma również na celu promowanie wiedzy o Monte Cassino i walkach polskich żołnierzy we Włoszech podczas II wojny światowej.

Żródło

W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI, ŚLADY DZIAŁAŃ W ARCHIWACH, DOKUMENTACH I PUBLICYSTYCE PAŃSTWOWEJ, LOKALNEJ I POLONIJNEJ W KRAJACH ZAMIESZKIWANYCH PRZEZ POLAKÓW
POD REDAKCJĄ ANDRZEJA BIERNATA
WARSZAWA 2019

Copyrights Note

COPYRIGHTS©: STAŁA KONFERENCJA MUZEÓW, ARCHIWÓW I BIBLIOTEK POLSKICH NA ZACHODZIE
CAŁOŚĆ LUB POSZCZEGÓLNE FRAGMENTY POWYŻSZEGO TEKSTU MOGĄ ZOSTAĆ UŻYTE BEZPŁATNIE PRZEZ OSOBY TRZECIE, POD WARUNKIEM PODANIA AUTORA, TYTUŁU I ŹRÓDŁA POCHODZENIA. AUTOR NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEZGODNE Z PRAWEM UŻYCIE POWYŻSZEGO TEKSTU (LUB JEGO FRAGMENTÓW) PRZEZ OSOBY TRZECIE.

Więcej o Autorze
Pozostałe Publikacje Autora


Krystyna Jaworska

Krystyna Jaworska

Fundacja Rzymska im. J. Z. Umiastowskiej
Prof. uniwersytetu w Turynie, działaczka społeczna polonii we Włoszech

WIĘCEJ →

Pozostałe Publikacje


Z tej samej sesji


Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Poprzednia wersja portalu MABPZ dostępna tutaj:
www.old mabpz.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Oraz - od 2020 r. dzięki wsparciu Instytutu Polonika
www.polonika.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika