Skip to main content

Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino

Tekst ze strony Fundacji Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech

Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino

Tekst ze strony Fundacji Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech
Historia

Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino powstało z inicjatywy Związku Polaków we Włoszech przy współudziale Ambasady RP w Rzymie, aby uczcić pamięć poległych i rozpowszechnić wiedzę o dramatycznej i powszechnie nieznanej historii tej niezwykłej formacji wojskowej. Projekt budynku powstał w pracowni architekta Pietro Rogacienia - syna żołnierza 2. Korpusu i budowniczego Cmentarza Polskiego na Monte Cassino. Muzeum mieści stałą wystawę obrazującą dzieje 2. Korpusu -począwszy od deportacji Polaków na Syberię, proces formowania armii generała Andersa, poprzez przejście przez Bliski Wschód, wreszcie kampanię włoską i losy żołnierzy po zakończeniu wojny. Autorami scenariusza wystawy są prof. Krystyna Jaworska, której rodzice walczyli w 2. Korpusie i Paweł Morawski. Inauguracja muzeum odbyła się 17 maja 2014 r. w ramach uroczystych obchodów 70. rocznicy o Bitwy o Monte Cassino. W uroczystościach uczestniczyło wieli znamienitych gości, w tym m.in. Premier RP Donald Tusk, pani Anna Maria Anders - córka gen. Władysława Andersa, pani Karolina Kaczorowska -wdowa po ostatnim Prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, weterani i uczestnicy walk o Monte Cassino, polscy harcerze.

Fundusze

Muzeum powstało dzięki wysiłkowi wielu osób i instytucji, fundacji i stowarzyszeń, którzy rozumiejąc symboliczny wymiar Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino, pragnęli stworzyć ośrodek kultywujący pamięć i opowiadający historię odysei armii gen. Andersa, która stoczyła zwycięską walkę w jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Tablica z na­zwiskami największych sponsorów budowy Muzeum znajduje się u jego wejścia. Opieką nad muzeum i zapewnieniem codziennego jego funkcjonowania zajmuje się specjalnie powołana przez Związek Polaków we Włoszech Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech.

Fundacja ma również na celu promowanie wiedzy o Monte Cassino i walkach polskich żołnierzy we Włoszech podczas II wojny światowej.

Tagi

Więcej o Autorze (Autorach)

0raz Pozostałe Publikacje tego Autora (ów)

Krystyna Jaworska

Prof. Krystyna Jaworska, ur. we Włoszech. Wykładowca języka polskiego na uniwersytecie turyńskim. Działaczka społeczna w środowiskach polonijnych we Włoszech; m.in.: w Fundacji Rzymskiej im. J. Z. ...

Copyrights

COPYRIGHTS©: STAŁA KONFERENCJA MUZEÓW, ARCHIWÓW I BIBLIOTEK POLSKICH NA ZACHODZIE
CAŁOŚĆ LUB POSZCZEGÓLNE FRAGMENTY POWYŻSZEGO TEKSTU MOGĄ ZOSTAĆ UŻYTE BEZPŁATNIE PRZEZ OSOBY TRZECIE, POD WARUNKIEM PODANIA AUTORA, TYTUŁU I ŹRÓDŁA POCHODZENIA. AUTOR NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEZGODNE Z PRAWEM UŻYCIE POWYŻSZEGO TEKSTU (LUB JEGO FRAGMENTÓW) PRZEZ OSOBY TRZECIE.

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika