Skip to main content

Władysław Ewaryst hr. Broel-Plater

Polski arystokrata, poseł na sejm Królestwa Polskiego, powstaniec listopadowy, założyciel i fundator Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu

Władysław Ewaryst hr. Broel-Plater

Władysław Ewaryst hr. Broel-Plater (1806-1889).

Po klęsce powstania listopadowego zmuszony do emigracji. Początkowo przebywał we Francji, gdzie redagował paryski „Dziennik Narodowy“ oraz miesięcznik „Le Polonais“, a od 1844 roku w Szwajcarii. Z jego inicjatywy został zawiązany Komitet Pomocy Polakom w Zurychu, którego sekretarzem został szwajcarski pisarz i poeta Gottfried Keller.

W 1868 roku w stuletnią rocznicę zawiązania konfederacji barskiej ufundował nad Jeziorem Zuryskim w Rapperswilu kolumnę wolności. W dwa lata później - w 1870 roku,  podjął się remontu zamku. W zamian za to otrzymał prawo jego dzierżawy na okres 99 lat celem utworzenia w nim Muzeum Narodowego Polskiego. W ten sposób położył podwaliny pod największe dzieło swojego życia. Powstałe z jego inicjatywy muzeum stało się na długie lata sanktuarium uczuć narodowych dla Polaków, skupiającym m.in.: cenne zbiory rękopisów i druków emigracyjnych oraz licznych pamiątek narodowych.

Umarł 22 kwietnia 1889 roku w swojej willi Broelberg nieopodal Zurychu. Pochowany został obok żony na podwórcu zamkowym w Rapperswilu. Używając wzniosłej retoryki Zygmunt Miłkowski napisał o nim: „Polska mu serce i głowę zapełniała. Kochał ją i myślał o niej, pragnąc jej służyć jak najskuteczniej. I służył – służył jak mógł i umiał“.

Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika