Skip to main content

Jan Nowak Jeziorański

Polski polityk, politolog, działacz społeczny, kurier i emisariusz komendy AK i rządu RP w Londynie, wieloletni dyrektor rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa, kawaler Orderu Orła Białego.

Jan Nowak Jeziorański

Zdzisław Antoni Jeziorański - pseudonim „Janek” lub „Jan Zych” - polski polityk, politolog, dziennikarz i żołnierz Armii Krajowej. Kurier - działacz społeczny, emisariusz Komendy AK i Rządu RP w Londynie. Pracował dla Sekcji Polskiej BBC. Pod koniec 1951 roku podjął się kierowania polską sekcją Rozgłośni  Radia Wolna Europa.

Jeden z bibliotecznych pokoi poświęcony jest „Kurierowi z Warszawy” – Janowi Nowakowi - Jeziorańskiemu. Podarował Muzeum Polskiemu w Rapperswilu liczne osobiste pamiątki, w tym listy, które otrzymywał, jako dyrektor Radia Wolna Europa oraz wiele cennych dokumentów z czasów II wojny światowej. Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu Muzeum zawdzięcza również część swoich bogatych zbiorów kartograficznych oraz grafik.

Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika