Skip to main content

Zbigniew Konikowski

Wieloletni działacz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

Zbigniew Konikowski

Zbigniew Konikowski (1912-1999) - absolwent wydziału prawa Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, oraz Wyższej Szkoły Handlu Zagranicznego. Więzień sta­linowskich łagrów, żołnierz 2. korpusu Pol­skiego, uczestnik bitwy pod Monte Cassino w maju 1944 r. Po wojnie na emigracji w An­glii, następnie od 1951 r. w USA. Członek wielu organizacji polonijnych m. in. Stowarzy­szenia Weteranów Armii Polskiej w Amery­ce, gdzie w latach 1965-1985 pełnił funkcję adiutanta generalnego i dyrektora wykonaw­czego Fundacji SWAP. Jako przewodniczący Komisji Spraw Weterańskich przy Kongresie Polonii Amerykańskiej przyczynił się do uchwalenia przez Kongres USA w 1976 r. ustawy przyznającej polskim weteranom wojennym prawo do opieki lekarskiej i szpitalnej. Członek Komitetu Organizacyjnego Muzeum Żołnierza w Nowym Jorku.

Postaci
z tej samej instytucjiStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika