Skip to main content

Maksymilian Węgrzynek

Przedsiębiorca, społecznik. wydawca i prezes s-ki wydającej "Nowy Świat".
Współzałożyciel Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Maksymilian Węgrzynek

Urodził się w 1892 r. w Rudniku nad Sanem. Ukończył gimnazjum filologiczne w Mielcu. W Rudniku organizował oddział Związku Strzeleckiego. Tuż przed wybuchem wojny w 1914 r. przybył do Nowego Jorku. Będąc poddanym austriackim nie uzyskał zezwolenia na wyjazd do Legionów. Studiował na Uniwersytecie Columbia. I ukończył City College (1917). Po wojnie pracował dla „Telegramu Codziennego” i w amerykańskim Stowarzyszeniu Agencji Ogłoszeniowych. W 1922 r. został wydawcą, a w 1925 prezesem spółki wydającej „Nowy Świat”. W 1932 r. rozwinął Am-Pol Inc., firmę zajmującą się importem towarów z Polski.

Udzielał się w pracach społecznych, m.in. prowadził zbiórkę na Fundusz Obrony Narodowej, był wiceprezesem Fundacji Kościuszkowskiej. Po wybuchu II wojny światowej zaangażował się w działania na rzecz obrony niepodległości Polski. Był założycielem i pierwszym prezesem Komitetu Narodowego Amerykanów Polskiego Pochodzenia (1942). Należał do inicjatorów utworzenia Instytutu Józefa Piłsudskiego. W 1944 r., na zjeździe założycielskim, wybrano go wiceprezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej. Należał do krytyków polityki premiera W. Sikorskiego i S. Mikołajczyka. Zmarł 8 listopada 1944 r. w Nowym Jorku.

Organizator oddziału Związku Strzeleckiego w Rudniku,wydawca i prezes spółki wydającej "Nowy Świat", wiceprezes Fundacji Kościuszkowskiej,założyciel i pierwszy prezes Komitetu Narodowego Amerykanów Polskiego Pochodzenia, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, współzałożyciel Instytutu Piłsudskiego w Ameryce.

 

Postaci
z tej samej instytucji



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika