Skip to main content

Przemówienie powitalne 18. Sesji Stałej Konferencji MABPZ

Referat wygłoszony na XVIII sesji Stałej Konferencji MABPZ - Wrocław 1996 r.

Przemówienie powitalne 18. Sesji Stałej Konferencji MABPZ

Referat wygłoszony na XVIII sesji Stałej Konferencji MABPZ - Wrocław 1996 r.

Panie Ministrze, Eminencjo, Panie Prezydencie, Szanowni Państwo!

Mam zaszczyt powitać Państwa na Dolnym Śląsku w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

Każdego niemal tygodnia uczestniczę w wielu ważnych dla regionu wydarzeniach, jednak dzisiejsze spotkanie ma dla mnie szczególny charakter, jest wydarzeniem wyjątkowym i to nie tylko w skali naszego regionu.

Po latach zniewolenia umysłów w kraju, po latach pogardy i wrogości, których nie szczędziła Polakom na wychodźstwie tamta Polska, po latach obojętności, która być może najbardziej boli, możemy wreszcie głośno mówić o głębokim znaczeniu misji, jakiej podjęliście się Państwo przed laty.

Podobnie jak Wielka Emigracja, podobnie jak tyle pokoleń najznamienitszych pośród synów Rzeczypospolitej zachowaliście Państwo poza jej granicami najcenniejsze wartości polskiej kultury, nauki i sztuki. Ceną była często utrata Ojczyzny, ale przecież tam, gdzie byliście wy — tam była Polska.

Rozpoczynająca się dziś konferencja stwarza okazję do prezentacji dorobku muzeów, archiwów i bibliotek polskich na Zachodzie. Dorobek to imponujący, z uwagą będziemy wsłuchiwać się w wypowiedzi płynące z Ossolineum, biblioteki, w której historii dokonało się dramatyczne rozdarcie porównywalne z losem, jakiego doświadczyliście Państwo.

Jako członek Rady Kuratorów Fundacji im. Ossolińskich, jako gospodarz województwa pragnę zapewnić Państwa, że w sprawie Ossolineum dołożę wszelkich starań, aby tej skarbnicy polskiej kultury przywrócić jej dawną świetność.

Tagi

Więcej o Autorze (Autorach)

0raz Pozostałe Publikacje tego Autora (ów)

Janusz Zaleski

Janusz Zygmunt Zaleski (ur. 20/04/1955) – polski inżynier, nauczyciel akademicki, były wojewoda wrocławski. W 1978 ukończył studia z zakresu matematyki stosowanej na Wydziale Podstawowych Problemó...

Copyrights

COPYRIGHTS©: STAŁA KONFERENCJA MUZEÓW, ARCHIWÓW I BIBLIOTEK POLSKICH NA ZACHODZIE
CAŁOŚĆ LUB POSZCZEGÓLNE FRAGMENTY POWYŻSZEGO TEKSTU MOGĄ ZOSTAĆ UŻYTE BEZPŁATNIE PRZEZ OSOBY TRZECIE, POD WARUNKIEM PODANIA AUTORA, TYTUŁU I ŹRÓDŁA POCHODZENIA. AUTOR NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEZGODNE Z PRAWEM UŻYCIE POWYŻSZEGO TEKSTU (LUB JEGO FRAGMENTÓW) PRZEZ OSOBY TRZECIE.

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

The Polish Museum of America
Muzeum Polskie w Ameryce
984 N. Milwaukee Ave.
Chicago, IL. 60642
USA

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+1-773-384-3352 [ext. 2111]

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika