Skip to main content

Przemówienie powitalne 18. Sesji Stałej Konferencji MABPZ

Referat wygłoszony na XVIII sesji Stałej Konferencji MABPZ - Wrocław 1996 r.

Przemówienie powitalne 18. Sesji Stałej Konferencji MABPZ

Referat wygłoszony na XVIII sesji Stałej Konferencji MABPZ - Wrocław 1996 r.

Szanowni Państwo, drodzy koledzy i przyjaciele,

Cóż dodać wypada do pięknych i mądrych słów ks. kardynała, może jeszcze to, że książki w odróżnieniu od ludzi się nie gryzą i że ludzie, którzy je czytają, patrzą na siebie inaczej, uczą pokoju i tolerancji.

Chciałem Państwa powitać jako człowiek, który od lat paru jest strażnikiem utrwalonego na papierze dziedzictwa intelektualnego Polaków, chciałem Państwa powitać i podziękować za to wszystko, co przez pokolenia i wieki już pomału uczyniliście dla uchronienia świadomości i tożsamości narodu polskiego.

Kłaniam się panu prezesowi Talce, kłaniam się wszystkim dyrektorom i kierownikom bibliotek londyńskich, amerykańskich, szwajcarskich, kanadyjskich.

Witam także Państwa jako wypróbowanych przyjaciół i kolegów, bo to już od paru lat trwa między nami współpraca i krótka obserwacja. Jestem pragmatykiem z przekonania. Pamiętam te pierwsze chwile naszych kontaktów, te, które miały miejsce, zanim przyszedłem do Biblioteki Narodowej, i te, które wydarzyły się w ciągu ostatnich lat. Pamiętam, jak pomału mijał ten ceremoniał dyplomatyczny niesłychanie protokólarny, niesłychanie uładzony, jak coraz bardziej zastępowany był on przez kontakty robocze i codzienne, po to by jak się zdaje w większości przypadków znaleźć zrozumienie, że naszym obowiązkiem jest ochrona wspólnego naszego dziedzictwa, wspólnej pamięci narodu polskiego.

Życząc Państwu owocnych obrad, tak jak się to zwykle robi przy takich okazjach, chciałem raz jeszcze zadeklarować wszelką pomoc Biblioteki Narodowej, pomoc już realizowaną w wypadku wielu instytucji emigracyjnych, pomoc w przechowywaniu, w rejestracji, w utrwalaniu i także w udostępnianiu szerszemu kręgowi czytelników tych skarbów, które Państwo z takim powodzeniem chronicie.

Na koniec chciałem także zaprosić Państwa, jeżeli czas Państwu na to pozwoli, w niskie progi Biblioteki Narodowej, tej najdłużej w XX wieku budowanej biblioteki narodowej w Europie.

Tagi

Więcej o Autorze (Autorach)

0raz Pozostałe Publikacje tego Autora (ów)

Adam Manikowski

Adam Henryk Manikowski, ur. 28/07/1946 we Wrocławiu – polski historyk. Doktor habilitowany. Profesor Instytutu Historii PAN. Znawca historii Europy XVI–XVII w. W 1969 ukończył studia historyczne ...

Copyrights

COPYRIGHTS©: STAŁA KONFERENCJA MUZEÓW, ARCHIWÓW I BIBLIOTEK POLSKICH NA ZACHODZIE
CAŁOŚĆ LUB POSZCZEGÓLNE FRAGMENTY POWYŻSZEGO TEKSTU MOGĄ ZOSTAĆ UŻYTE BEZPŁATNIE PRZEZ OSOBY TRZECIE, POD WARUNKIEM PODANIA AUTORA, TYTUŁU I ŹRÓDŁA POCHODZENIA. AUTOR NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEZGODNE Z PRAWEM UŻYCIE POWYŻSZEGO TEKSTU (LUB JEGO FRAGMENTÓW) PRZEZ OSOBY TRZECIE.

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika