Skip to main content

Przemówienie powitalne 18. Sesji Stałej Konferencji MABPZ

Referat wygłoszony na XVIII sesji Stałej Konferencji MABPZ - Wrocław 1996 r.

Przemówienie powitalne 18. Sesji Stałej Konferencji MABPZ

Referat wygłoszony na XVIII sesji Stałej Konferencji MABPZ - Wrocław 1996 r.

Eminencjo, Wojewodo, Panowie Ministrowie, Panie Prezydencie, Szanowni Państwo!

Geopolityczne położenie nie broniło Polski przed agresją jej potężnych sąsiadów. W ciągu historii często atakowali oni jej granice, zawłaszczali jej terytorium.

Niejednokrotnie w swych dziejach Naród obronę swej tożsamości, swego prawa do państwowej suwerenności organizował poza Ojczyzna. Tak było w latach rozbiorów a sytuacja powtórzyła sic po II wojnie światowej, w okresie sowieckiego zniewolenia Polski. Zaborcy nie zadawalali się podbojem terytorium, starali się dowieść, że podbój i zniewolenie Polaków są dziejowa koniecznością i leżą w interesie Europy. Ogromne wiec znaczenie miała walka Polaków o prawdę, prawdę o Polsce, prawdę o jej dziejach, prawdę o jej kulturze, nauce, sztuce. Rolę szczególną w tej walce odegrały tworzone w całym świecie polskie biblioteki, muzea, archiwa, polskie instytucje naukowe i kulturalne.

Dzisiaj we Wrocławiu w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich gościmy obradującą na swej XVIII Sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, organizację zrzeszającą instytucje, które w dwóch ostatnich wiekach pełniły role bastionów narodowej tożsamości Polaków. Jeśli dziś jesteśmy tacy, jacy jesteśmy, jeśli mamy własną niezależną kulturę i cieszymy się suwerennością w każdej dziedzinie, to wielka w tym zasługa naszych dzisiejszych Gości. Witając Ich dzisiaj składam Im serdeczne podziękowania za to wszystko, czego dokonali. Jestem przekonany, ze wyrażam w ten sposób wolę wszystkich tutaj zebranych.

Jak bardzo cenimy sobie to, że wybrali Oni Wrocław, Ossolineum na miejsce swych obrad, niech świadczy fakt, ze dziś by z Nimi się spotkać, by Ich powitać przyszli do Ossolineum Eminencja ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, którego serdecznie witam, wojewoda wrocławski, prof. dr Janusz Zaleski oraz prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski. Witając Ich miło mi poinformować, że są Oni członkami Rady Kuratorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Jest wśród nas obecny i od niego powinienem rozpocząć powitania pan Zbigniew Olesiński, wiceminister edukacji narodowej, członek Rady Kuratorów. Witam także serdecznie prof. Adama Manikowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej, prof. Andrzeja Ajnenkiela, dyrektora Wojskowego Instytutu Historycznego. Witam dyrektora Departamentu Muzeów Ministerstwa Kultury i Sztuki pana Franciszka Cemkę, a także pana Leonarda Smołkę, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Wrocławia.

Najserdeczniej witam naszych Gości, dyrektorów, pracowników muzeów, bibliotek, archiwów polskich na Zachodzie. Witam serdecznie przewodniczącego Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie Pana dr. Janusza Morkowskiego, witam wszystkich przybyłych na nasze spotkanie dyrektorów placówek kulturalnych, muzealnych we Wrocławiu.

Kończąc powitanie proszę o zabranie głosu Pana wojewodę prof. dr. Janusza Zaleskiego.

Tagi

Więcej o Autorze (Autorach)

0raz Pozostałe Publikacje tego Autora (ów)

Adolf Juzwenko

Adolf Juzwenko (ur. 7 marca 1939 w Lisowcach) – polski historyk, doktor nauk humanistycznych, od 1990 dyrektor Biblioteki Ossolineum, następnie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Jes...

Copyrights

COPYRIGHTS©: STAŁA KONFERENCJA MUZEÓW, ARCHIWÓW I BIBLIOTEK POLSKICH NA ZACHODZIE
CAŁOŚĆ LUB POSZCZEGÓLNE FRAGMENTY POWYŻSZEGO TEKSTU MOGĄ ZOSTAĆ UŻYTE BEZPŁATNIE PRZEZ OSOBY TRZECIE, POD WARUNKIEM PODANIA AUTORA, TYTUŁU I ŹRÓDŁA POCHODZENIA. AUTOR NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEZGODNE Z PRAWEM UŻYCIE POWYŻSZEGO TEKSTU (LUB JEGO FRAGMENTÓW) PRZEZ OSOBY TRZECIE.

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika