Skip to main content

Barbara Mękarska - Kozłowska

Polska pisarka emigracyjna i historyk [?]

Barbara Mękarska - Kozłowska

Barbara Mękarska - Kozłowska. W latach 1939–1941 brała udział w tajnym nauczaniu we Lwowie. W okresie okupacji niemieckiej była w Szarych Szeregach. Jednocześnie i pracowała Radzie Głównej Opiekuńczej. W 1945 roku została wysiedlona ze Lwowa. Studiowała chemię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończyła je na emigracji w Londynie. Była członkinią Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie i Związku Dziennikarzy RP. W roku 1956 otrzymała nagrodę imienia red. Pańczaka, ufundowana przez Polskie Oddziały Wartownicze w Niemczech. W latach 1951–1955 była redaktorką pisma dla młodzieży „Ogniwa” i „Biblioteczki Ogniw”, w latach 1953–1978 była redaktorką pisma „Co Tydzień Dzieciom i Młodzieży”, dodatku „Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza”. Autorka opowiadań i szkiców dla młodzieży i dorosłych.

Źródło: Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Barbara_M%C4%99karska-Koz%C5%82owska (stan na 01/10/2019)

Publikacje tego autora


Postaci
z tej samej instytucji



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika