Skip to main content

Bożena Schmid-Adamczyk

Muzykolog, Kustosz Muzeum F. Chopina i G. Sand na Majorce, członek BP/THL w Paryżu | Gościnny prelegent na Sesjach MABPZ

Bożena Schmid-Adamczyk

Szwajcarska muzykolog urodzona w Polsce. Kustosz muzeum Fryderyka Chopina i George Sand na Majorce, członek Société Historique et Littéraire w Paryżu. Pracę doktorską obroniła na Uniwersytecie w Strasburgu.

Wykonała inwentarz i zredagowała katalog nieznanej dotąd kolekcji chopinianów w Valldemossie na Majorce. W czasie badań nad muzycznymi źródłami rękopiśmiennymi odnalazła niepublikowany autograf Chopina Lento con gran espressione z unikatowym polimetrycznym ustępem – faksymile autografu z jej komentarzem krytycznym zostało wydane nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w serii Dzieła Chopina. Wydanie faksymilowe pod red. Zofii Chechlińskiej (Warszawa 2017). Odkryła również w Albumie Antoniego Teichmana manuskrypt Etiudy f-moll op. 25 nr 2 Chopina oraz jedyny egzemplarz Grand Duo Concertant composé par Chopin et Franchomme arrangé pour piano à quatre mains.

W 1990 roku sprowadziła po raz pierwszy do Muzeum Chopina w Warszawie: rękopisy muzyczne, listy i oryginalne pamiątki z kolekcji z Valldemossy na wystawę poświęconą podróży Chopina i George Sand na Majorkę (The romantic journey made by Frédéric Chopin and George Sand to Mallorca).

Publikuje prace na temat źródeł muzyki Chopin. Jest autorką komentarzy i analiz krytycznych do wydania faksymilowego rękopisów kompozytora z kolekcji w Valldemossie.

 

ŹRÓDŁO (foto / text): Narodowy Instytut Fryderyka Choopina →

Publikacje tego autoraStała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika