Skip to main content

Przemówienie powitalne H. Gulbinowicza | 18. Sesja Stałej Konferencji MABPZ

Referat wygłoszony na XVIII sesji Stałej Konferencji MABPZ - Wrocław 1996 r.

Przemówienie powitalne H. Gulbinowicza | 18. Sesja Stałej Konferencji MABPZ

Referat wygłoszony na XVIII sesji Stałej Konferencji MABPZ - Wrocław 1996 r.

Panie, Panowie!

Mam zaszczyt odezwać się do Tego Szanownego grona i proszę, aby przyjąć te moje słowa jako zwierzenie, jako świadectwo. Pierwsze, co mną wstrząsnęło jako chłopcem kilkunastoletnim, to był fakt, kiedy mnie matka przyprowadziła do księdza i powiedziała: wiesz, za co on siedział dwanaście lat? Dlatego, że z ambony na terenach dzisiejszej Białorusi, gdzie pracował, polecił rodzicom polskim, żeby strzegli jako wielkiej wartości wszystkie polskie elementarze.

I ludność nasza wschodnia zrozumiała, że z tych starych elementarzy dzieci będą się uczyły polskiego alfabetu, polskich pierwszych wyrazów, i że w ten sposób zapisze się w ich pamięci Ojczyzna, przynajmniej w brzmieniu tych słów, których się nauczą. Był szpieg, który doniósł, sąd, a dalej już wszystko wiemy, bo wielu z Państwa było chyba tego świadkami. I chodziłem długo za moją matką i nie mogłem długo zrozumieć, dlaczego, bo jak trzeba czternastoletniemu dryblasowi pochylić się do ręki, to tak uścisnąć to owszem, ale z szacunkiem pocałować, to wielkie samozaparcie, przynajmniej tak odczuwałem wtedy. Czemuś mi kazała tak się zachować? A ona mi mówi — poczekaj, zrozumiesz. Zrozumiałem. Wiecie, kiedy do końca?

Szanowni Państwo, wtedy, kiedy po raz pierwszy miałem szczęście być w Londynie. Kiedy się tam spotkałem z polskim Uniwersytetem na Wychodźstwie, kiedy się spotkałem z biblioteką, bardzo się cieszę, że Pana Dyrektora tutaj widzę w tym gronie. I kiedy chodziłem i patrzyłem na te setki i tysiące tomów zgromadzonych, i z jednej strony kotłowała we mnie myśl, taka jakaś powierzchowna, niedojrzała — po co tu na obczyźnie, kiedy u nas w kraju też by książki tak bardzo się przydały, a druga znowuż strona mojego myślenia mówiła — to dla tych, którzy będąc na obczyźnie chcą kształcić się w ojczystej mowie, zdobywać wiedzę, zdobywać stopnie naukowe, chcą zostać do śmierci Polakami.

Wspominam tylko te dwa obrazy, bo rozumiem, że na więcej nie ma czasu, i że Pan Dyrektor daje mi znak, że powinienem już kończyć.

Proszę Państwa, Kościół wie, co to jest książka, jak ją bardzo ceni. Bez książki nie mogło być liturgii, bez książki nie było brewiarza, pacierzy, kościelnych śpiewów i tak dalej.

Myślę, że dla każdego narodu od tych najwcześniejszych, którzy pisali swoje myśli pismem klinowym na kamiennych i ciężkich obeliskach, może niedosłownie, po te pisane z wielkim poświęceniem na pergaminie, święte księgi Starego i Nowego Testamentu, żeby potem z tym szczególnym szacunkiem rozwijać, czytać i rozumieć, że przez te słowa pisane ludzkim kunsztem przemówić chce do duszy ludzkiej Bóg.

Państwo przechowaliście i te książki, które znajdują się w waszych zbiorach bibliotecznych, które myśli drugiego człowieka nam przybliżają. Bo w myśli drugiego człowieka też jest iskra Bożego myślenia. Za ten Wasz trud, za poświęcenie, które tak pięknie zostało tu wyrażone, przyjmijcie słowa uznania, podzięki od biskupa, któremu tutaj Kościół św. polecił trudzić się i strzec też naszych ksiąg świętych i wszystkich innych na Dolnym Śląsku.

I na koniec, Proszę Państwa, jak będziecie planowali swoje spotkanie, planujcie często, może nawet dwa razy do roku, bo życie tak szybko ucieka.

Zapraszam bardzo w skromne progi Papieskiego Fakultetu Teologicznego, żeby tam też podyskutować nad tymi ważnymi dla polskiej kultury sprawami.

Tagi

Więcej o Autorze (Autorach)

0raz Pozostałe Publikacje tego Autora (ów)

Henryk Roman Gulbinowicz

Henryk Roman Gulbinowicz (ur. 17/10/1923 w Wilnie, zm. 16/11/2020 we Wrocławiu) – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor teologii, rektor Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie, ad...

Copyrights

COPYRIGHTS©: STAŁA KONFERENCJA MUZEÓW, ARCHIWÓW I BIBLIOTEK POLSKICH NA ZACHODZIE
CAŁOŚĆ LUB POSZCZEGÓLNE FRAGMENTY POWYŻSZEGO TEKSTU MOGĄ ZOSTAĆ UŻYTE BEZPŁATNIE PRZEZ OSOBY TRZECIE, POD WARUNKIEM PODANIA AUTORA, TYTUŁU I ŹRÓDŁA POCHODZENIA. AUTOR NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEZGODNE Z PRAWEM UŻYCIE POWYŻSZEGO TEKSTU (LUB JEGO FRAGMENTÓW) PRZEZ OSOBY TRZECIE.

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika