Skip to main content

Przemówienie na otwarcie 18. Sesji Stałej Konferencji MABPZ

Referat wygłoszony na XVIII sesji Stałej Konferencji MABPZ - Wrocław 1996 r.

Przemówienie na otwarcie 18. Sesji Stałej Konferencji MABPZ

Referat wygłoszony na XVIII sesji Stałej Konferencji MABPZ - Wrocław 1996 r.

Panie Dyrektorze, Eminencjo, Panie Wojewodo, Panie Ministrze, Panie Prezesie, Panie i Panowie, wszyscy mili przyjaciele kultury polskiej!

Miło nam tutaj przybyć i jak miło słuchać takich powitań, od serca i od ludzi bliskich nam ideowo i bliskich tym, co robili, bo wbrew pozorom kraj i emigracja tego samego pragnęła i to samo robiła. Tutaj w ukryciu, pod naciskiem; my za to mieliśmy swoje specyficzne problemy. Jak ogromnie ważne jest — żyjąc w diasporze, często czując się jako zagubiona mniejszość — jak ważne jest wiedzieć, że w tym dużym europejskim narodzie mamy sprzymierzeńców i ludzi, którzy są naszymi braćmi.

Dlatego nie był to przypadek, że pierwsze nasze spotkanie w kraju z natury rzeczy musiało być na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie, z którym zawsze mieliśmy intensywne kontakty. Kiedy zaś przyszło zaproszenie Ossolineum, wszyscy bez wyjątku zgodzili się, że tu właśnie chcemy przyjechać i to nie dlatego, że lubimy turystykę, że lubimy sobie pojeździć, bo każdy z nas już po Polsce zaczął podróżować, ale dlatego że ta instytucja dla nas ma szczególne znaczenie, jest naszą bratnią instytucją:

  • po pierwsze: przechowuje tak jak i my niesłychanie cenne zbiory,
  • po drugie: są to zbiory uratowane z zawieruchy wojennej, rozbite częściowo, ale jakże pięknie chronione,
  • po trzecie: dlatego że tu są ludzie, którzy kierują tą instytucją od 1989 roku i reprezentują postawy nie tylko nam bliskie, ale również tożsame.

Przyjeżdżamy więc do swoich przyjaciół i dlatego serdecznie dziękujemy, że Państwo dali też w swych słowach wyraz tej przyjaźni, że i Wy tak czujecie, jak myśmy czuli. Jak to dobrze być znowu w polskiej rodzinie.

Chciałbym w tej chwili, zanim przejdziemy do krótkich relacji o naszych instytucjach — bo to jest zasadniczy cel naszej Sesji — oddać głos Dyrektorowi A. Juzwence, ażeby tej sali, w której jesteśmy, nadał imię prof. Mieczysława Gębarowicza, wielkiego polskiego uczonego, ostatniego dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie.

Tagi

Więcej o Autorze (Autorach)

0raz Pozostałe Publikacje tego Autora (ów)

Janusz Morkowski

Biogram wkrótce. Przepraszamy - chwilowo niedostępny.

Copyrights

COPYRIGHTS©: STAŁA KONFERENCJA MUZEÓW, ARCHIWÓW I BIBLIOTEK POLSKICH NA ZACHODZIE
CAŁOŚĆ LUB POSZCZEGÓLNE FRAGMENTY POWYŻSZEGO TEKSTU MOGĄ ZOSTAĆ UŻYTE BEZPŁATNIE PRZEZ OSOBY TRZECIE, POD WARUNKIEM PODANIA AUTORA, TYTUŁU I ŹRÓDŁA POCHODZENIA. AUTOR NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEZGODNE Z PRAWEM UŻYCIE POWYŻSZEGO TEKSTU (LUB JEGO FRAGMENTÓW) PRZEZ OSOBY TRZECIE.

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika