Skip to main content

Szczepan Mierzwa

Założyciel oraz drugi prezes Fundacji Kosciuszkowskiej w latach 1955-1971

Szczepan Mierzwa

Szczepan Mierzwa, urodzony 12 listopada 1892 roku, w skromnej chłopskiej rodzinie, w polskiej wsi - Rakszowa pod zaborem austriacko-węgierskim. W roku 1910, jako zaledwie dwunastoletni chłopiec opuścił Polskę na pokładzie niemieckiego parowca. Osiedlając się w Northampton w stanie Massachusetts, podejmował dorywcze prace oraz uczył się języka angielskiego aby następnie zrealizować swoje marzenie o studiowaniu. Po osiedleniu się w Stanach Zjednoczonych zmienił nazwisko na Stephen Mizwa.

Ciężka praca oraz upór zapewniły mu stypendium na studia w Amherst College. Kolejnym osiągnięciem w jego edukacji było zdobycie tytułu magistra ekonomii na Uniwersytecie Harvarda. W 1922 roku zaczął pracę jako wykładowca na Uniwersytecie Drake. To właśnie tam poznał dr Henrego N. MacCrackena, który był zafascynowany środowiskiem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspólnie rozpoczęli prace nad utworzenie programu wymiany kulturalno-naukowej z Polską oraz gromadzenie środków finansowych na stypendia dla Polaków.

W 1925 roku udało mu się oficjalnie zarejestrować the Kosciuszko Foundation w stanie Nowy Jork. Uzyskał również zgodę Marii Skłodowskiej Curie, na nazwanie funduszu stypendialnego jej imieniem.

W trakcie trwania II Wojny Światowej zawieszono akcje wymian naukowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Niemniej jednak Mizwa nie zaprzestał wspierania polskich studentów. Albowiem wysyłał im podręczniki oraz magazyny medyczne. Fundacja nieustannie za sprawą Mizwy, służyła promowaniu Polski w Stanach Zjednoczonych. W maju 1943 roku w 400 rocznice śmierci Mikołaja Kopernika Fundacja, z inicjatywy Mizwy zorganizowano serię wykładów i programów okolicznościowych. Stephen Mizwa zorganizował również galę w Carnegie Hall z udziałem Alberta Einsteina.

Mizwa został drugim w historii Fundacji prezesem w roku 1955, zajmując miejsce prof. MacCracken. W 1959 roku sfinalizował wydanie słownika angielsko-polskiego a następnie, po dwóch latach polsko-angielskiego.

Postaci
z tej samej instytucji



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

The Polish Museum of America
Muzeum Polskie w Ameryce
984 N. Milwaukee Ave.
Chicago, IL. 60642
USA

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+1-773-384-3352 [ext. 2111]

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika