Skip to main content

Emeryk Hutten Czapski

Prezes Fundacji Rzymskiej im. J. Z. Umiastowskiej w latach 1968-1979

Emeryk Hutten Czapski w swym mieszkaniu przy via Quattro Venti w Rzymie

Emeryk Hutten–Czapski (1897-1979), działacz polityczny i społeczny, dyplomata, kolekcjoner, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli rzymskiej Polonii. Był wnukiem wielkiego kolekcjonera Emeryka, fundatora Muzeum Czapskich w Krakowie i synem Karola, prezydenta miasta Mińsk.

Już jako młody człowieka działał w licznych organizacjach społecznych i angażował się w okresie dwudziestolecia w tworzenie administracji II Rzeczypospolitej. Był m.in. starostą w Stołpcach i dwukrotnie posłem na Sejm. Po klęsce wrześniowej opuścił kraj i rozpoczął pracę przy rządzie polskim na uchodźstwie oraz został delegatem Polskiego Czerwonego Krzyża. Zajmował się pomocą dla Polaków m.in w północnej Afryce. W listopadzie 1944 r. został doradcą politycznym Polskiej Misji Wojskowej przy Naczelnym dowództwie Alianckim (SHAEF). Tuż po kapitulacji III Rzeszy odwiedzał niemieckie obozy koncentracyjne, zbierając informacje o osadzonych tam Polakach. Tropił też wszelkie informacje o zrabowanych polskich dziełach sztuki. To dzięki niemu ołtarz Wita Stwosza z Krakowa został odnaleziony w Norymberdze.

Po wojnie został we Włoszech. Tu, po rozwiązaniu 2. Korpusu organizował opiekę nad polskimi żołnierzami po demobilizacji. Dzięki jego zabiegom kilka tysięcy osób mogło udać się do Wielkiej Brytanii i Argentyny.

Przeszło trzydzieści lat swojego życia spędził w Rzymie, nie ustając w pracach społecznych, patronując różnym inicjatywom. Zostawszy w 1946 prezesem polskich Kawalerów Maltańskich nadał tej organizacji nowy rozmach m.in. jego staraniem utworzono w Rzymie Hospicjum Związku Polskich Kawalerów Maltańskich udzielające gościny przedstawicielem polskiej nauki i kultury w Wiecznym Mieście.

W 1968 Czapski został prezesem Fundacji Rzymskiej im. J. Z. Umiastowskiej piastując to stanowisko aż do śmierci. Skierował działalność fundacji wyłącznie na udzielanie pomocy stypendialnej polskim naukowcom. W ciągu 10 lat jego prezesury z tej możliwości skorzystało ok. 250 osób. W 1972 r., związku z decyzją odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, zainicjował zbiórkę funduszy na zakup potrzebnych marmurów o uzgodnionych z Dyrekcją Odbudowy Zamku parametrach.

Z pasją kolekcjonował rozporoszone po świecie polonica, tworząc m.in. wielki zbiór map dawnej Rzeczypospolitej, które przekazał do Muzeum Narodowego w Krakowie. Zainicjował też utworzenie kwatery polskiej na rzymskim cmentarzu Prima Porta. Tam też został pochowany. Zmarł 31 stycznia 1979. Rok wcześniej papież Jan Paweł II nadał Emerykowi Hutten Czapskiemu Wielki Krzyż Orderu św. Grzegorza.

Postaci
z tej samej instytucji



Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie | MABPZ

Stała Konferencja
Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Sekretariat

Muzeum Polskie w Rapperwsilu
Schloss Rapperswil
Postfach 1251
CH-8640 Rapperswil
Schweiz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+41 (0)55 210 18 62

UWAGA

Z Sekretariatem MABPZ
prosimy kontaktować się tylko w kwestiach dotyczących Konferencji.

Niniejszy portal internetowy Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) został zainicjowany i był prowadzony do 2018 roku przez pracowników Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i Biblioteki im. Wandy Stachiewicz.
www.polishinstitute.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
www.mkidn.gov.pl

Przy współpracy z Fundacją Silva Rerum Polonarum z Częstochowy
www.fundacjasrp.pl

Od 2020 r., projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego; dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
www.polonika.pl

Deklaracja dostępności strony internetowej
Deklaracja PDF pobierz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Silva Rerum Polonarum Częstochowa
Instytut Polonika